.

Artémie jako nejhodnotnější krmivo

 

Jelikož zastupujeme předního výrobce krmiv pro sladkovodní i mořské živočichy Ocean Nutrition a Artémie (Žábronožka solná) je jeden z našich TOP produktů, máme je v mnoha různých variantách.

Máme varianty označovány jako 260.000NPG, což znamená, že v této variantě najdete 260.000 Nauplií(čerstvě vylíhnutá artémie) na gram. Tedy čím větší číslo, tím více bude vylíhlé artémie a tím je také jemnější.

Máme varianty od 180.000NPG až po 260.000NPG a sklad držíme podle současného stavu natěžené artémie z Velkého solného jezera v Utahu (USA), odkud naše artémie pochází.

Jedna s poměrně nových námi prodávaných variant je MICRO. Jak již název napovídá, jedná se o artémii, která je opravdu ta nejdrobnější. Udává se 300.000NPG a více. S touto artémií pak lze odkrmit i ten nejchoulostivější potěr.

Co je to tedy ta artémie?

Žábronožka solná (Artemia salina) je drobný korýš, který se vyskytuje zejména ve slaných jezerech. Svou nutriční (výživovou) hodnotou se řadí mezi TOP krmení, které můžete svým rybám nabídnout pro jejich vitální a dlouhý život. Navíc jim neskutečně chutná. V neposlední řadě stojí za zmínku, že jde o živé krmení, tudíž kořist, což je u některých druhů ryb důležité, protože jinou než živou potravu nekonzumují.

Jak se artémie prodává?

Artémie se prodává převážně ve formě nevylíhnutých vajíček, které si pak chovatel vylíhne a z čerstvě nalíhnutými naupliniemi pak krmí své ryby. Postup líhnutí si popíšeme níže, není to nic složitého. V nabídce máme i rozvažovanou artemii, kde můžete zakoupit menší množství na vyzkoušení. Naším produktem jsme si jisti, proto tuto možnost nabízíme. Vím, že kdo zkusí, zajisté uzná její cenovou i kvalitativní výhodnost oproti konkurenci. Nabízíme také hobby variantu PRE-MIX, což je hotová směs včetně vhodné dávky soli. Tato se dá líhnout dle popisu níže.

Prodává se také jako odskořápkovaná. To je skořápek zbavená, nevylíhnutá artémie. Kombinuje nutriční výhody čerstvě vylíhnutých artemií s jednoduchostí užívání suchého krmiva. Více o tomto způsobu krmení se dozvíte ZDE

Další formou, kterou Vám nabídne pouze firma Ocean Nutrition je takzvaná Instantní artémie. Inovativní produkt Instant Baby Brine Shrimp se skládá výhradně ze sterilních nově zrozených nauplií ve speciálním roztoku. Nauplie mají velmi dobrou plovatelnost, jako při práci s živým produktem. Nutriční hodnota zůstává zachována, proto je to nejjednodušší způsob jak kvalitně odkrmit mladé rybky. Pozor na zcela neprofesionální firmy, které se snaží tento kdo ví odkud dovezený výrobek prodávat na českém trhu, přičemž o produktu nejsou dostatečně informováni a tudíž nejsou schopni podat zákazníkům odborné informace. Díky tomu, tento vědecky formulovaný a patentovaný výrobek degradují na úroveň sardinek v konzervě. 

Lyofilizovaná artémie je mrazem sušená, což ji zachovává nutriční hodnoty. S touto artémií je rovněž jednoduché krmit, Jedná se ale o variantu pro větší ryby. Nikoliv pro odchov potěru.

Poslední je forma mražená, kde už jsou ale mraženy dospělé artémie, proto je toto krmení vhodné pouze pro dospělé ryby. Mladá rybky velikosti 1cm se takto nakrmit nedá. Nicméně i tato forma je velice vítaná potrava téměř pro všechny ryby.

A jak tedy artémii líhnout?

Budeme potřebovat:

1. Vzduchovací kamínek zde.

2. Vzduchovací hadičku zde.

3. Vzduchovací motorek zde.

4. Sůl – ideálně bez jódu

5. Vajíčka artémií

6. Vhodnou nádobu – objem by měl být alespoň 1 litr – využíval jsem například klasickou

sklenici na okurky, objem 3l - v ideálním případě je dobré použít nádobu kuželovitého tvaru.

 

Postup:

1. Do nádoby napustíme vodu, jejíž teplota by měla být v rozmezí 25-29 °C

2. Zavedeme vzduchování tak velké, aby voda v nádobě cirkulovala

3. Přidáme sůl – osobně jsem na 3l sklenici používal cca 1 polévkovou lžíci soli (vrchovatou)

4. Přidáme artémie – množství se různí, pokud máte ovšem kvalitní artémii jako je ta od Ocean Nutrition postačí Vám bohatě, zarovnaná čajová lžička

5. Je vhodné horní část nádoby osvětlit, protože artémie jde za světlem, nicméně já používal pouze osvětlení v místnosti a stačilo to.

Takto připravenou artémii necháme líhnout. Doba líhnutí se různí podle kvality. Artemie Ocean Nutrition je vylíhnutá za 20-24 hodin, kdy je možné zkrmovat 1 vývojové stádium a bude vylíhnutých cca 90% vajíček.

Takto poznáte odkud artémii vlastně máte. Ta z USA se líhne už za 20-24 hodin, kdežto Čínská či Ruská až za 32-36 a více. 

Separace.

Obrovskou výhodou pak je u artémie Ocean Nutrition to, že se prázdná vajíčka výborně oddělují a vyplouvají na hladinu. Tímto je zajištěno to, že jakmile budete z nádoby stahovat nalíhlou artémii nebude v krmné dávce prázdná slupka, která může potěr zacpat, protože ji nedokáže strávit a nastane jeho úhyn. Toto bývá velkým problémem u většiny levných a nekvalitních arémií.

Jak zkrmit?

Pokud máme nalíhnuto, musíme teď artémii dostat do akvária. Vypneme tedy vzduchování a počkáme, dokud se prázdné skořápky neusadí na hladině a vylíhnutá artémie zase na dně. Můžeme použít bodové světlo někde na dno, kde se pak artémie bude shromažďovat, protože jak jsem již psal výše, artémie jde za světlem.

Nyní máme dvě možnosti. Buď si nachystáme jemnou tkaninu, například kapesník a nějakou nádobku, přes kterou například gumičkou kapesník připevníme. Následně vezmeme dostatečně dlouhou vzduchovací hadičku, kterou jedním koncem ponoříme na dno k vylíhnuté artémii a z druhého konce nasajeme tak aby vznikl podtlak, kterým bude pak téct voda a nasávat i artémie. Pak necháme vodu téct skrze tkaninu, kde se nám zachytne samotná artémie. Následně takto nachytanou artémii zkrmíme.

Anebo máme druhou možnost, kdy ale do akvária dáme trochu slané vody. Koupíme v lékárně injekční stříkačku na jejíž konec místo jehly nasadíme vzduchovací hadičku, kterou ponoříme k artémii a nasajeme je do stříkačky. Takto chycené artémie pak zkrmíme.

Jak skladovat vajíčka?

Balení musí být stále pečlivě uzavřeno. Doporučujeme vám uložit tento výrobek na chladném a suchém místě s teplotou okolo 4 °C, aby byly zaručeny optimální podmínky skladování. Vyšší teploty mohou mít vliv na výsledky líhnutí.

Tipy

Nakupujte pouze kvalitní artémii. Ta Vám zaručí, že se Vám vylíhne a nebudete pouze vyhazovat peníze. Je běžnou praxi u různých výrobců a prodejců, že použijí nekvalitní vajíčka či nedodrží proces skladování ani při přepravě či prodeji. Tuto nekvalitní artémi pak prodávají za nízké ceny, ale pokud člověk umí počítat zjistit, že je daleko výhodnější investovat do kvality než do kvantity. Podat totiž plůdku krmení v pravý čas je pro něj životně důležité a akvarista takto předejde jeho ztrátě.

Další problém, který Vás může zaskočit, je velikost nalíhnuté artémie. Běžně se také stává, že artémie je příliš velká pro rybí plůdek a ten jej nedokáže pozřít. Předejdete tomu opět jednoduše. Naše artémie je rozlišena podle počtu nauplinií na gram což také určuje její velikost. Tedy čím větší číslo, tím je drobnější a tedy dá se takto vybrat velikost právě pro určitý potěr.

Nenechejte se proto zlákat nižší cenou, protože zrovna u tohoto produktu se to dvakrát nevyplácí. Ve výsledku, pokud pominu výše zmíněné příklady, na nalíhnutí určitého množství z nekvalitní artémie budete potřebovat dvě, ne-li tři čajové lžíce vajíček. Oproti tomu artemie Ocean Nutrition na stejné množství nalíhnuté artémie stačí pouze jedna čajová lžička. Tomu kdo umí počítat je to už nyní jasné. Na velkém použité množství se pak ta „levnější“ dost prodraží.

Dejte tedy na kvalitu a profesionální produkt!

V nabídce máme několik velikostí a pro drobné chovatele také artémii rozvažujeme, tedy uspokojíme potřeby každého chovatele. Můžete vybírat zde.