.

Akvárium o dovolené

Blíží se čas dovolených a pro mnohé to znamená starost, co bude s akváriem, když budu pryč?

Zkuste těchto pár osvědčených rad, které Vám pomohou zajistit bezproblémový chod akvária i v dobu kdy nebudete doma.

Údržba

Zhruba 3 až 5 dní před odjezdem vyměňte 30% vody a u větších akvárií pak 50%.

Pokud chcete vyčistit i filtr, tak jej vyčistěte třeba 14 dní před odjezdem. Rozhodně to nedělejte ve stejnou dobu jako výměnu vody. Ptáte se proč? Jak jistě víte, biologickou rovnováhu zajišťuje v akváriu především filtr. Ten ale čistí akvárium pouze mechanicky. Jsou to až nitrifikační baktérie, které vodu zbaví pro ryby jedovatých látek. Tyto sídlí právě ve filtru a jejich vytvoření nějakou dobu trvá, proto se říká, že u nově založeného akvária máte počkat až tři týdny než tam dáte ryby. To je právě proto, ať se bakterie vytvoří a začnou čistit vodu. Pokud tedy vyměníte větší množství vody, jistým způsobem právě tyto bakterie ohrozíte a ony se musí vyrovnat s nějakou změnou. Což zvládnout, ale pokud hned k tomu ještě přidáte čištění filtru ve stejnou dobu, může to být pro ně rána, kterou neustojí. Akvárium bude třeba chvíli vypadat čistě, ale vzhledem k tomu, že již neobsahuje biologickou filtraci (která jak víme se tvoří zhruba 3 týdny), tak se voda začne brzy kazit. Může se pak stát, že tuto horší kvalitu vody nevydrží jedna z ryb a zemře. Ta pak začne v akváriu hnít, protože jste na dovolené a nikdo ji nevytáhne. Tím se opět začne kazit voda a nastane řetězová reakce.

Krmení

Jestliže jedete na dovolenou max.na 14 dní je to docela jednoduché pokud máte normální akvárium, ve kterém žijí dospělé ryby, které jsou v dobré kondici díky kvalitnímu a pravidelnému krmení. V tomto případě totiž nemusíte vlastně dělat nic. Ryby by tuto dobu měli bez problému přežít bez potravy. Postarají se o řasy a zbytky, tím pádem není třeba ani akvárium pořádně čistit. A jelikož se nebude podávat krmivo, neměla by se měnit ani kvalita vody, nesmíte však den před odjezdem nasypat rybám dvojnásobnou dávku krmiva, aby se pořádně nacpali, tím kvalitu vody jen zhoršíte. Tento způsob hladovky rybám neordinujte moc často, max. dvakrát do roka.

Další způsob je předat povinnosti s krmením sousedovi či někomu jinému. U této varianty bych byl ale hodně obezřetný. Již mnohokrát jsem četl, jak někdo svěřil své akvárium do péče souseda a ten aby nemusel celý týden chodit, nasypal hned první den všechno krmivo a řekl si, že jim to na týden stačí. Co myslíte, že se pak stane? Případně Vámi oslovená osoba akvaristikou nepolíbená v dobré víře rybičky překrmí. Vždyť jim tak chutná, tak jim ještě dám. A je to prakticky to samé. Jednou z možností je pokud už máte opravdu spolehlivého člověka, co bude pravidelně chodit, nachystat krmné dávky. Na každý den jednu. Zde se řídíme zásadou méně je více. Zbytek krmení někde pečlivě schovejte.

Pokud důvěryhodnou osobu nemáte, nebo nikomu povinnosti svěřit nechcete, jsou na trhu automatická krmítka, což je praktický pomocník, který díky nastavené mechanice dávkuje do akvária krmivo až po dobu čtyř týdnu. Každý den, vždy ve stejnou dobu, dle nastavení časového spínače. Na trhu je více druhů krmítek a ne všechna jsou stejně dobrá. Lepší typy krmítek mají zabudované topítko, které pomáhá k tomu, aby se krmivo neslepovalo. Pokud budete chtít praktikovat tento způsob krmení, je třeba nové krmítko minimálně 2-3 týdny před odjezdem spustit a otestovat, abyste odjížděli na dovolenou s vědomím, že funguje tak jak má.

Krevetky

Pokud máte akvárium s krevetkami v tom případě máte vyhráno. Krevetky se živí převážně řasami, které v akváriu pořád přirůstají. A pokud jim chcete dopřát něco navíc, hoďte jim do akvária list mandlovníku, nejenže výluh z listu dezinfikuje vodu, ale je to i lahůdka pro krevetky a vydrží několik dní.

Osvětlení

Pokud ještě nepoužíváte, zkuste zásuvku s časovačem. Jednoduše si nastavíte čas, kdy světlo zapne a také kdy vypne. Ryby tedy mají každý den stejně dlouhý a vy to máte bez starostí.

Hurá na dovolenou

Pokud se budete řídit radami a zvládnete vše tak jak se má, užijete si krásnou dovolenou a vrátíte se domů, kde najdete akvárium v nejlepším možné stavu.