.

PMDD jílové kuličky 65 g

Kód: 9458
Značka: PMDD
63 Kč
Objednáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

 Komplexní kořenová výživa pro běžná akvária. Jílové kuličky do dna. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

PMDD jílové kuličky

Komplexní kořenová výživa
Kuličky jsou z přírodního jílu, obohaceného organickými příměsemi, živinami a mikroprvky, které jsou rostlinám snadno dostupné kořeny. Kuličky vydrží dodávat živiny kořenům několik měsíců, nerozpadají se a neuvolňují se tak všechny potřebné látky do vody. Jíl na sebe navíc váže živiny obsažené ve vodě a ty následně distribuuje kořenům rostlin, čímž se účinek kuliček ještě zlepšuje a prodlužuje.

Použití
PMDD kuličky je možné použít již při zakládání akvária, kdy jsou biologické podmínky v nádrži ještě nestabilní a hnojení přímo do vody si tak mohou dovolit pouze zkušení akvaristé. V zaběhnuté nádrži je možné kombinovat kuličky s PMDD či jinými hnojivy a využívat tak potenciál rostlin na maximum. Jílové kuličky jsou vhodné ke všem kořenícím rostlinám, zejména růžicovým a stonkovým, které mají rozsáhlé kořenové systémy a velkou část živin přijímají kořeny.

Jak na to?
Velmi jednoduše - kuličky zastrčíme do dna přímo ke kořenům rostlin, v případě nového akvária na místa předpokládaného sázení. Stejně jako u PMDD je na výběr varianta s vyšším obsahem dusíku pro rostlinná akvária a základní varianta pro společenské nádrže. Jedno balení stačí pro 3-6 větších rostlin na několik měsíců, v závislosti na velikosti a druhu rostliny. Další informace k použití a doporučené dávkování najdete v příbalovém letáku.

 

Vznik hnojiva a princip jeho fungování

Při pokusech provedených v 90. letech dvěma Kanaďany, p. Searsem a Conlinem, v rostlinných nádržích s průměrnou rybí osádkou bylo zjištěno, že růst zelených i červených řas a sinic je potlačen v nádržích, kde je fosfor limitujícím prvkem růstu rostlin a ostatních prvků je dostatek tzn. zejména K, N, mikroživiny a také světlo a CO2. Dobře prosperující vyšší rostliny potom přispívají k užitečným biologickým procesům v akváriu a nejen že pak lépe vypadají, ještě tím přispívají k omezení růstu řas.

Co obsahuje PMDD?

PMDD obsahuje základní stavební prvky rostlin K, N, Mg a směs mikroprvků (Fe, Mn, B, Zn, Mo, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA), ve které jsou mikroprvky pro rostliny mnohem dostupnější a nemusí na jejich zpracování vynakládat tolik energie.

Základní složení pro rostlinná akvária:

 • 33g MgSO4·7H2O – síran hořečnatý heptahydrát
 • 14g K2SO4 – síran draselný
 • 6g KNO3 – dusičnan draselný
 • 9,6g – směs mikroprvků (Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA),Mo, B

 

Základní složení pro běžná společenská akvária s rostlinami (bez KNO3):

 • 33g MgSO4·7H2O – síran hořečnatý heptahydrát
 • 20g K2SO4 – síran draselný
 • 9,6g – směs mikroprvků (Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA),Mo, B

 

Jaké složení PMDD použít?

Ideální složení a dávkování pro různá akvária se mohou výrazně lišit v závislosti na velikosti akvária, množství ryb, rostlin, parametrech vstupní vody a dalších. Najít zcela optimální poměry jednotlivých složek pro své akvárium lze celkem obtížně proto se v převážně rostlinných akváriích nejčastěji používá základní složení. Do společenských nádrží kde potřebu dusičnanů většinou pokryjí rozložené rybí exkrementy a další je potom vynechán KNO3 a nahrazen stejným množstvím K2SO4 pro zachování poměru draslíku.

Pokud se však chcete pustit do experimentování a hledat ideální poměr prvků pro svá akvária, nic Vám nebrání, protože všechny složky jsou zabalené zvlášť v práškové formě.

Jaké jsou výhody PMDD proti jiným hnojivům?

Složení
víte přesně co do akvária dáváte, můžete vynechat nebo ubrat toho, čeho máte dostatek a nezpůsobovat tak hromadění některých prvků, které může být ve větší míře toxické pro ryby i rostliny, velký nadbytek některých prvků může blokovat příjem jiných, a tím v důsledku zhoršit růst rostlin a podpořit řasy

Cena
jedno balení vystačí při maximální denní dávce na 3 měsíce denního hnojení 100 litrové nádrže, při menší dávce pak ještě mnohem déle

Prášková forma
zaručuje „čerstvost“ hnojiva při namíchání a tím maximální využitelnost rostlinami – každé hnojivo rozpuštěné ve vodě časem ztrácí na své účinnosti (mikroprvky se uvolní z chelátové vazby, zreagují spolu s dalšími látkami v hnojivu a vytvoří sloučeniny, které jsou pro rostliny hůře využitelné, což je jedna z největších nevýhod bežných kapalných hnojiv)

Jak se projeví účinek PMDD?

Pokud budete hnojit správně, na rostlinách to můžete pozorovat do 14 dnů. Nové listy budou lépe vybarveny, budou postupně větší a vyrážet budou častěji. Ztratí příznaky nedostatku různých prvků jako jsou například skvrny, žloutnutí, předčasné opadávání, kroucení, zakrslé lístky a další. Kromě toho se po „nastartování“ rostlin a ustálení rovnováhy v akváriu dočkáte výrazného potlačení růstu řas.

Několik zásad při hnojení

Aby rostliny dokázaly využít všechny živiny, je potřeba jim zajistit i ostatní podmínky k růstu.

 • dostatečné osvětlení – intezita je závislá především na náročnosti rostlin, které pěstujeme (cca 0,4 - 1,5W/l), doba svícení by měla být kolem 12 hodin denně
 • dostatek CO2 ve vodě – v převážně rostlinných nádržích je jeho přidávání vhodné, obsah můžeme orientačně zjistit z Tillmanovy tabulky podle poměru alkality a pH, měl by se pohybovat okolo 10-25mg/l
 • optimální pH – v rozmezí cca 6,4 – 7,2 je nejvhodnější pro příjem většiny prvků (ovlivňuje se často právě dodáváním CO2)
 • pravidelná výměna části vody – obecně cca 25% vody za 1-2 týdny (jsou specifické nádrže, kde to je zcela jinak), předejde se tak hromadění nespotřebovaných živin a dodají se živiny přirozeně obsažené ve vodě
 • hnojit je nejlépe pravidelně denně aby byl obsah živin co nejstálejší, ale není to podmínkou, v každém případě nejvíce jen maximální denní dávkou i pokud jsme nehnojili třeba 14 dní

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: