.

Akvarijní rostliny IN VITRO

Určitě jste se s tímto termínem někde setkali. Třeba u nás na eshopu. Ale co to vlastně jsou za rostliny? A proč bych měl zvolit právě tyto?

Rostliny pěstovány metodou In vitro jsou vlastně ty samé rostliny, jako můžete koupit v košíčku. Je tam ale několik zásadních rozdílů.

Košíčkové rostliny se běžně pěstují ve sklenících, tedy nad vodou. To znamená, že mají listy v emerzní formě. Ta se může lišit od jejich submerzní – podvodní formy a najednou můžete zjistit, že koupená rostlina vypadá v akváriu úplně jinak. Tomu samozřejmě předchází to, že takováto skleníkově pěstovaná rostlina může kompletně shodit emerzní listy a přelistovat na submerzní formu. Akvarista pak může být zaskočen tím, že v akváriu z nově koupené rostliny zbylo jen pár stonků a rostlinu vyhodí.

Oproti tomu rostliny pěstované metodou In vitro jsou již ve formě submerzní, tedy podvodní. To znamená, že poté co je zasadíte, nebudete čekat, než rostlina shodí listy a vyraší nové, ale rostlina ihned pokračuje v růstu. Takto máte za chvíli krásně zarostlé akvárium. Tedy menší velikost rostlinky při pořízení v kelímku je takto skvěle kompenzována. Nehledě na to, že v košíčku se běžně prodává okolo 5-7 stonků, kdežto v In vitro kelímku jsem už jich napočítal i několik desítek z jednoho jediného kelímku. Sami si tedy zhodnoťte co je výhodnější J

Dalším rozdílem je čistota rostlin. Už se Vám stalo, nebo jste už četli o tom, jak si někdo koupil novou rostlinku, nasadil ji do akvária a najednou měl plné akvárium šneků, řas a v nejhorším případě se rozjela nějaká nemoc? Ano je to běžné, prakticky jde o to, že košíčkové rostliny pěstovány ve skleníku jsou sázeny v bahně nebo hlíně, která může obsahovat různé pesticidy, řasové spóry a bakterie. Rostlina již od producenta může putovat k prodejci a může něco přenášet. Nebo se na ni může chytnout něco z akvária, kde ji vystaví prodejce. Podotýkám, že může, ale samozřejmě nemusí. To riziko zde oproti In vitro rostlinám hrozí, ale pokud nakupujete z ověřených zdrojů v dobré kvalitě, dá se i toto riziko minimalizovat. Náš eshop dlouhou dobu hledal tak kvalitního dodavatele, abychom mohli nabídnout i košíčkové rostliny v perfektní kvalitě, bez obav a vypadá to, že brzo budeme mít v nabídce hromadu kvalitních košíčkových rostlin. To jsem ale odbočil.

In vitro rostliny Vám nabídnou 100% čistotu. Celá metoda In vitro probíhá v laboratořích, které jsou natolik sterilní, že se do nich jen tak nedostanete. Za tento ztížený postup pěstování Vám, ale In vitro rostliny mohou nabídnout čistou rostlinu, která nemůže obsahovat žádné nemoci, řasy, patogeny ani šneky. A takto se dostane až k Vám, protože prodejce jen rostlinu uskladní v kelímku, ve kterém je dodána a ta je sterilní až do doby než se otevře.

 

Další úžasnou věcí je to, že každý kelímek je označen štítkem, na kterém je vysvětleno jak je rostlina náročná na pěstování, na světlo, PH vody, kde se sází, jestli jde například o kobercovku, tedy rostlinu do popředí nebo stonkovou vysokou rostlinu, která je zase vhodná dozadu Vašeho akvária. A je tedy o to snazší vybrat si rostlinu právě takovou jakou chcete nebo si takto poskládat jednoduše celý setup akvária. A nemusíte proto složitě studovat atlas akvarijních rostlin.

Tady už jsme je pro Vás rozdělili podle místa určení https://www.habeo.cz/rostliny/

Má tedy In vitro i nějaké nevýhody?

Ano, řekl bych jednu jedinou. Vyšší cena rostlinky, která jak jsem psal, je velice dobře kompenzována počtem sazeniček v kelímku, kvalitou rostlinky a hlavně 100% čistotou.

Zde je pár fotek akvárií právě s in vitro pro inspiraci

Disobedience

hortiduch-finalna

IMG_0128_2

IMG_0272

Nature_Rhapsody

sina666_moja_đungla-photo