.

PMDD jílové kuličky

Kód: 9458
55 Kč 45 Kč bez DPH
Skladem
Pro běžná akvária - Komplexní kořenová výživa - Jílové kuličky do dna - Organické přímesi, mikroprvky - Návod k použití

Detailní informace

Detailní popis produktu

PMDD jílové kuličky

Komplexní kořenová výživa
Kuličky jsou z přírodního jílu, obohaceného organickými příměsemi, živinami a mikroprvky, které jsou rostlinám snadno dostupné kořeny. Kuličky vydrží dodávat živiny kořenům několik měsíců, nerozpadají se a neuvolňují se tak všechny potřebné látky do vody. Jíl na sebe navíc váže živiny obsažené ve vodě a ty následně distribuuje kořenům rostlin, čímž se účinek kuliček ještě zlepšuje a prodlužuje.

Použití
PMDD kuličky je možné použít již při zakládání akvária, kdy jsou biologické podmínky v nádrži ještě nestabilní a hnojení přímo do vody si tak mohou dovolit pouze zkušení akvaristé. V zaběhnuté nádrži je možné kombinovat kuličky s PMDD či jinými hnojivy a využívat tak potenciál rostlin na maximum. Jílové kuličky jsou vhodné ke všem kořenícím rostlinám, zejména růžicovým a stonkovým, které mají rozsáhlé kořenové systémy a velkou část živin přijímají kořeny.

Jak na to?
Velmi jednoduše - kuličky zastrčíme do dna přímo ke kořenům rostlin, v případě nového akvária na místa předpokládaného sázení. Stejně jako u PMDD je na výběr varianta s vyšším obsahem dusíku pro rostlinná akvária a základní varianta pro společenské nádrže. Jedno balení stačí pro 3-6 větších rostlin na několik měsíců, v závislosti na velikosti a druhu rostliny. Další informace k použití a doporučené dávkování najdete v příbalovém letáku.

 

Vznik hnojiva a princip jeho fungování

Při pokusech provedených v 90. letech dvěma Kanaďany, p. Searsem a Conlinem, v rostlinných nádržích s průměrnou rybí osádkou bylo zjištěno, že růst zelených i červených řas a sinic je potlačen v nádržích, kde je fosfor limitujícím prvkem růstu rostlin a ostatních prvků je dostatek tzn. zejména K, N, mikroživiny a také světlo a CO2. Dobře prosperující vyšší rostliny potom přispívají k užitečným biologickým procesům v akváriu a nejen že pak lépe vypadají, ještě tím přispívají k omezení růstu řas.

Co obsahuje PMDD?

PMDD obsahuje základní stavební prvky rostlin K, N, Mg a směs mikroprvků (Fe, Mn, B, Zn, Mo, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA), ve které jsou mikroprvky pro rostliny mnohem dostupnější a nemusí na jejich zpracování vynakládat tolik energie.

Základní složení pro rostlinná akvária:

 • 33g MgSO4·7H2O – síran hořečnatý heptahydrát
 • 14g K2SO4 – síran draselný
 • 6g KNO3 – dusičnan draselný
 • 9,6g – směs mikroprvků (Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA),Mo, B

 

Základní složení pro běžná společenská akvária s rostlinami (bez KNO3):

 • 33g MgSO4·7H2O – síran hořečnatý heptahydrát
 • 20g K2SO4 – síran draselný
 • 9,6g – směs mikroprvků (Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA),Mo, B

 

Jaké složení PMDD použít?

Ideální složení a dávkování pro různá akvária se mohou výrazně lišit v závislosti na velikosti akvária, množství ryb, rostlin, parametrech vstupní vody a dalších. Najít zcela optimální poměry jednotlivých složek pro své akvárium lze celkem obtížně proto se v převážně rostlinných akváriích nejčastěji používá základní složení. Do společenských nádrží kde potřebu dusičnanů většinou pokryjí rozložené rybí exkrementy a další je potom vynechán KNO3 a nahrazen stejným množstvím K2SO4 pro zachování poměru draslíku.

Pokud se však chcete pustit do experimentování a hledat ideální poměr prvků pro svá akvária, nic Vám nebrání, protože všechny složky jsou zabalené zvlášť v práškové formě.

Jaké jsou výhody PMDD proti jiným hnojivům?

Složení
víte přesně co do akvária dáváte, můžete vynechat nebo ubrat toho, čeho máte dostatek a nezpůsobovat tak hromadění některých prvků, které může být ve větší míře toxické pro ryby i rostliny, velký nadbytek některých prvků může blokovat příjem jiných, a tím v důsledku zhoršit růst rostlin a podpořit řasy

Cena
jedno balení vystačí při maximální denní dávce na 3 měsíce denního hnojení 100 litrové nádrže, při menší dávce pak ještě mnohem déle

Prášková forma
zaručuje „čerstvost“ hnojiva při namíchání a tím maximální využitelnost rostlinami – každé hnojivo rozpuštěné ve vodě časem ztrácí na své účinnosti (mikroprvky se uvolní z chelátové vazby, zreagují spolu s dalšími látkami v hnojivu a vytvoří sloučeniny, které jsou pro rostliny hůře využitelné, což je jedna z největších nevýhod bežných kapalných hnojiv)

Jak se projeví účinek PMDD?

Pokud budete hnojit správně, na rostlinách to můžete pozorovat do 14 dnů. Nové listy budou lépe vybarveny, budou postupně větší a vyrážet budou častěji. Ztratí příznaky nedostatku různých prvků jako jsou například skvrny, žloutnutí, předčasné opadávání, kroucení, zakrslé lístky a další. Kromě toho se po „nastartování“ rostlin a ustálení rovnováhy v akváriu dočkáte výrazného potlačení růstu řas.

Několik zásad při hnojení

Aby rostliny dokázaly využít všechny živiny, je potřeba jim zajistit i ostatní podmínky k růstu.

 • dostatečné osvětlení – intezita je závislá především na náročnosti rostlin, které pěstujeme (cca 0,4 - 1,5W/l), doba svícení by měla být kolem 12 hodin denně
 • dostatek CO2 ve vodě – v převážně rostlinných nádržích je jeho přidávání vhodné, obsah můžeme orientačně zjistit z Tillmanovy tabulky podle poměru alkality a pH, měl by se pohybovat okolo 10-25mg/l
 • optimální pH – v rozmezí cca 6,4 – 7,2 je nejvhodnější pro příjem většiny prvků (ovlivňuje se často právě dodáváním CO2)
 • pravidelná výměna části vody – obecně cca 25% vody za 1-2 týdny (jsou specifické nádrže, kde to je zcela jinak), předejde se tak hromadění nespotřebovaných živin a dodají se živiny přirozeně obsažené ve vodě
 • hnojit je nejlépe pravidelně denně aby byl obsah živin co nejstálejší, ale není to podmínkou, v každém případě nejvíce jen maximální denní dávkou i pokud jsme nehnojili třeba 14 dní

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: