.

Jak vybrat akvarijní osvětlení

Jaké bude nejvhodnější světlo do mého akvária? Jsou LED svítidla opravdu lepší než klasické zářivky? Jaké jsou výhody a nevýhody různých druhů akvarijních svítidel? A jaký výkon a délku by mělo mít světlo k poměru velikosti akvária? 

To si určitě říkáte, pokud hledáte vhodné osvětlení pro své akvárium. Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v tomto článku společně s dalšími radami nejen pro začátečníky akvaristy, ale i pro pokročilé, kteří zvažují výměnu osvětlení ve svém akváriu. 

 dtd

Světlo v akváriu je jednou z nejdůležitějších věcí z technického vybavení akvária, hned po filtraci a vzduchování. Osvětlení je důležité nejen pro rostliny, ale také pro rybičky a další živočichy, kteří žijí v akváriu. Volba typu světla ovlivňuje, jak dobře se bude dařit všem obyvatelům Vašeho domácího vodního světa.  

Obyčejným žárovkám a úsporným žárovkám do akvárií již dávno odzvonilo. Samozřejmě je můžete použít pro menší nenáročná akvária. Na našich stránkách probíhá také doprodej akvarijních setů s úsporkami, pořídíte je opravdu levně. Pokud s akváriem začínáte, můžete set s úsporkou zkusit a časem třeba pořídit kvalitnější osvětlení, pokud Vás začne akvaristika bavit a pořídíte si náročnější rybky a rostlinky.

V dnešní době se jako akvarijní osvětlení používají nejčastěji zářivková svítidla a LED svítidla. Existují také HQI svítidla, která se však běžně nepoužívají. Lze říci, že tato svítidla využijí pouze pokročilí akvaristé, kteří mají speciální požadavky a jejich akvárium je hlubší než 80 cm, což nebývá standardem. Tato svítidla jsou samozřejmě podstatně dražší. Navíc se v současné době začala využívat technologie COB LED, která HQI obstojně nahrazuje.

 

Zářivková svítidla15-My-Eyes

Jsou napájené přes předřadník nebo startér. Kladem zářivek je nepřeberné množství velikostí na trhu. Po vysvícení je možnost zářivku kdykoli vyměnit za novou, jejich životnost je cca dva roky. Zářivky jsou mnohem levnější, než LED osvětlení, ale za to však mají vyšší odběr elektřiny.

U zářivek není možnost postupného stmívání a rozednívání, není zde možnost ani nastavit intenzitu světla. Světlo zářivek září do všech stran, nesvítí tedy pouze přímo do akvária. Tomu lze předejít použitím reflektoru, který však zcela nedokáže odrazit veškeré světlo. Tímto dochází ke ztrátám, se kterými je nutno počítat. Dále zářivky mají pouze jedno barevné spektrum. Nelze tedy mixovat barevný odstín světla tak, jako u LED.

8681

LED svítidla

V posledních letech se jedná o nejpopulárnější typ svítidel, který je poměrně univerzální a lze použít ke všem akváriím, až na pár speciálních výjimek. Cena LED osvětlení je samozřejmě vyšší, než u zářivek, není však už dávno tak vysoká jako dříve - LED osvětlení je čím dál více rozšířenější a tím se stává i dostupnější variantou pro Vaše akvárium. 

Ačkoli je pořizovací cena LED osvětlení vyšší, než cena zářivek, v průběhu používání ušetříte za nižší odběr elektřiny a také se u LED osvětlení deklaruje delší životnost než do pouhých dvou let. 80046-1

LEDky mívají poměrně tenké tělo, jejich design může tedy vypadat elegantněji a praktičtěji, než zářivky. Dalším kladem je větší bezpečnost při použití. LED svítidla jsou napájeny 12 V nebo 24 V, na rozdíl od zářivek a úsporek, které jsou napájeny na 230 V. Další výhodou je, že neohřívají vodu, což oceníte zvláště v teplejším období v roce. 

Velkou výhodou je možnost regulace výkonu a intenzity světla, zároveň také možnost vytvoření efektu přirozeného stmívání a rozbřesku, což lze nastavit s příslušnými kontrolery, které lze k LEDkám zakoupit zvlášť. Některé kontrolery také dokáží namixovat jakoukoli barvu světla dle vlastních požadavků. LED svítidla jsou tvořeny LED diodami, které mohou být jednobarevné nebo mohou obsahovat více barev. U těch vícebarevných je právě možnost vytvořit požadovanou barvu světla díky RGB paletě (zelená, červená, modrá).  

LED pásek Tato osvětlení mají cca rok stejnou svítivost, ale po delší době začne svítivost lehce klesat až nakonec osvětlení přestane svítit úplně a musí se vyměnit za nové. LED pásek lze pořídit poměrně levně včetně příslušenství. Je potřeba k němu zakoupit také kryt s určitým IP proti vodě a připojit na drátky napájecí kabel, který by měl následně vést do správně nastaveného časového spínače. 

LED čipy - Toto osvětlení využívá technologii diod na SMD dece, která se používá pro dlouhodobé svícení (např. v pouličních lampách), takže má velmi dlouhou životnost. Někteří výrobci dokonce udávají záruční dobu 3 roky, což je pouze minimální životnost, čipy by měly dle všeho vydržet mnohem déle. Je pochopitelné, že u těchto světel si připlatíte, ale věřte, že budete nadmíru spokojeni s jejich možnostmi a životností. 

Jakou barvu světla zvolit? 

Barva světla je v akváriu důležitá. Ryby a rostliny v akváriu vnímají světlo jinak, proto je třeba jej zvolit s ohledem na jejich potřeby. Barva světla však není pro ryby tak důležitá, jako pro rostliny, ačkoli různé druhy ryb vnímají světlo jiným způsobem (ryby čistých mělkých vod vnímají barvy jako lidé, ryby z hlubokých vod vidí pouze černobíle, zatímco útesové ryby mohou vnímat i ultrafialové záření). Barva osvětlení se kvůli rybičkám řeší zvláště proto, že některé druhy ryb mohou vyniknout lépe pod pod vícebarevným osvětlením.

Obvykle se volí barva osvětlení denní nebo studená bílá s teplotou světla okolo 6000 K. Čím nižší hodnota, tím má světlo teplejší odstín. Ideální volbou jak pro rostliny, tak pro ryby, je kombinovat LED pásky s teplým (3200K) a studeným (6000K) světlem.

Obecně platí, že bílou nic nezkazíte. Pokud však budete chtít s barvami LED svítidel experimentovat, měli byste vědět, že rostliny vnímají světlo od modré barvy až po infračervenou barvu. V případě, že budete svítit jen fialovou zářivkou, rostlinám se nebude dařit. Červená složka světla podporuje vytváření chlorofylu, bez čehož se rostliny neobejdou. Modrá naopak podporuje sílu rostlin. Doporučuje se tedy kombinace všech těchto tří barev v různém poměru.

Korály v mořských akváriích mají specifické potřeby a v osvětlení by měla být zdůrazněna modrá složka světla. Ale o tom až jindy… 

 

Možnosti upevnění osvětlení nad akvárium

  • Rampa - držák světla nad otevřenou hladinou
    Jedná se o případně lze zakoupit zvlášť pouze držáky. Díky držákům lze osvětlení umístit na stěny bočních skel akvária. Využití rampy je v poslední době velmi oblíbený způsob osvětlování akvárií.

  • Akvarijní kryt
    Mnoho akvaristů má akvárium s krytem a chtějí původní zářivkové osvětlení vyměnit za LED nebo případně doplnit o další výkon, protože mají nedostatek světla, což je u akvárií zakoupených jako sety běžné.
    V takovém případě je nutné mít nebo pořídit držáky, které mají stejnou velikost jako světlo - tj. adekvátní pro uchycení T5 nebo T8, případně LEDky lze přilepit akvarijním silikonem. 

  • Zavěšení světla nad akvárium
    Možnost této instalace má pouze menší množství svítidel. Lze si zakoupit přímo závěsný kit nebo si jej vyrobit doma z pevných drátků. Tato instalace je vhodná především pro všechny, kteří mají akvária delší než 130 cm. Je to z důvodu, že se obvykle delší svítidla nevyrábějí, takže je potřeba jich použít více za sebou.
     

aquarium-light

 

Jak vypočítat potřebný výkon osvětlení pro Vaše akvárium?

Řiďte se základním pravidlem, že LEDky mají až 2 - 3x větší svítivost než klasické zářivkové osvětlení T5. Každé světlo svítí jinak i při stejném příkonu. 

Vzorec pro výpočet výkonu LED osvětlení, který je vhodný použít pro akvária do 60 cm výšky:

  • Pro nenáročné akvárium – Objem vašeho akvária × 0,15 = Požadovaný výkon LED ve Wattech
  • Pro náročné a hustě zarostlá akvária – Objem vašeho akvária × 0,3 = Požadovaný výkon LED ve Wattech

 

Světelný tok

Jedná se o hodnotu, která udává intenzitu světla. Tuto hodnotu naleznete u většiny nabízených produktů v popisu zboží. Čím vyšší tato hodnota je, tím je světlo intenzivnější. Světelný tok je udáván v lumenech (lm).
Pro růst rostlin je doporučována přibližná hodnota dopadajícího světla v akváriu 8000 lx (lux - jednotka osvětlení).

Vzorec pro výpočet hodnoty světelného toku: plocha hladiny (délka v metrech × šířka v metrech) × doporučená hodnota dopadajícího světla = výsledný světelný tok

například: 0,32 m2 × 8000 lx = 2560 lm

Výsledkem je světelný tok LED svítidel, kterému byste se měli při výběru osvětlení přiblížit. Pokud bude osvětlení příliš slabé, nebude se rostlinám v akváriu dobře dařit. Pokud by bylo osvětlení naopak příliš silné, můžete se připravit na apokalyptické zaplavení akvária řasou. Doporučujeme si tedy ověřit potřebné hodnoty dle výše uvedených vzorců. 

V případě jakýchkoli dotazů při výběru osvětlení se na nás neváhejte obrátit. Celou nabídku akvarijních osvětlení a příslušenství naleznete zde: https://www.habeo.cz/akvarijni-osvetleni/