Jarní péče (nejen) o srst
U některých majitelů je vyčesávání psa noční můra. Buď je netrpělivý mazlíček nebo páníček, nebo jsou z celého procesu nešťastni oba dva a nedokážou se domluvit. Ale věřte, že Vy i Váš mazlíček to může zvládat bez problémů a s radostí. Dozvíte se, nejen proč je tak důležité se vyčesávání věnovat pravidelně, ale také jak to co nejvíce zpříjemnit oběma aktérům.
Jde o to, že některým rasám je nutné se věnovat častěji v ohledu péče o srst, jelikož se na delších chlupech tvoří chuchvalce a dready. Jejich rozčesávání je nepříjemné, což ostatně zná každý, kdo má trochu delší vlasy. Nemůžeme se pak divit našemu chlupáči, že utíká před kartáčem.
Našemu pejskovi říkáváme na podzim a na jaře, že už má na zadečku pěkného "bizona", čímž označujeme línající srst hromadící se zadní části těla psa. Vlastníme však krátkosrstého belgického ovčáka, který je zvyklý žít venku. Vyčesávání si vyloženě užívá, jelikož ví, že bude zase o pár chlupů lehčí a aerodynamičtější, a to i přesto, že se vyčesávání věnujeme pouze čtyřikrát ročně. Krátkosrsté rasy nepotřebují tak častou péči jako plemena s dlouhými chlupy. A to se netýká pouze psů, ale i koček, zakrslých králíků nebo morčat.
Existují také různé salony pro psy a kočky, kde Vám pomohou se postarat o zanedbanou srst Vašeho mazlíčka. Většinou dojde i k prostříhání delší srsti, na které se již tvořily dready. Na žádost majitele je možné mazlíčka také ostříhat na krátko, nebo dokonce oholit.
Vyčesáním uvolněné srsti předcházíme jejímu spojování a vytváření oněch nevzhledných dredů. Z uvolněných folikulů potom může růst nová srst, která má k tomu poté dostatek prostoru.
Pravidelným vyčesáváním masírujeme kůži psa, která se následně dobře prokrvuje, nezapařuje se a může dobře dýchat. Předcházíme tak tvorbě úporných hotspotů, na které jsou obzvláště některá plemena háklivá (např. zlatý retrívr).
Kůže je největším orgánem každého savce a má tři vrstvy – pokožku, škáru a podkožní vazivo. Pokožka má pak dvě vrstvy – vrstvu žlázových buněk a vrstvu epidermálních buněk. Žlázové buňky, které se neustále množí, se stárnutím a odumíráním mění v buňky epidermální a ty se nakonec z povrchu pokožky odlupují ve formě lupů. Době potřebné k přeměně buňky od žlázové k epidermální buňce a následnému odloučení se říká EPIDERMÁLNÍ OBRAT, který trvá tři až čtyři týdny. Pokud je tento obrat rychlejší nebo naopak pomalejší, něco s kůží není v pořádku. Kůže by měla prostě fungovat správně a jednou z věcí, jak k tomu můžete pejskovi doma a zcela zdarma dopomoci, je právě vyčesávání srsti. Pravidelnou péčí totiž stimulujete kůži k tomu správnému epidermálnímu obratu.
K takové údržbě kůže a srsti našeho chlupáče můžeme využít různé kosmetické nástroje. Dle délky chlupů, dle potřeby a také dle vlastního uvážení vzhledem k příjemnosti použití vybíráme vhodný nástroj.
Někdy nestačí pouze klasický kartáč pro psy a kočky, pro dlouhosrstá plemena je vhodné používat trimovací hřeben. Pro majitele zvířete i pro samotné zvíře může být příjemnejší použití rukavice s gumovými hroty na vyčesávání línající srsti. Páníček s ní tedy svého mazlíčka prakticky hladí, přičemž je vyčesávána uvolněná srst.
Jelikož na jaře se probouzí všechna maličká havěť, která našim mazlíčkům může znepříjemňovat život, měli bychom zvážit také koupi jemného hřebenu, který nazýváme blešák. Po vyčesání je důležité psa vykoupat kvalitním šamponem pro psy a následně použít antiparazitní přípravek - buď ve formě spreje nebo v tubě. Někteří vlastníci psů však upřednostňují antiparazitní obojky.
Je obecně známo, že většina koček vodu nesnáší, někteří pejsci také vodní hrátky nemají v oblibě. Pro takové mazlíčky je vhodné použít suchý šampon pro kočky a psy. Pro kočičky, které snesou vodu doporučujeme šampon Canavet se speciálními konopnými výtažky, které působí zároveň jako antiparazitika.
Výše jsme zmínili pouze antiparazitika pro psy a kočky, ale existují i antiparazitní spreje pro hlodavce.
Když už se pustíme do zkrášlování našeho miláčka, měli bychom také myslet na jeho tlapky. Po zimě bývají packy ztvrdlé nebo popraskané ze zimního počasí a posolených cest, což můžeme jednoduše redukovat mastí na tlapky. Dále můžeme zkrátit drápky, zvláště těm mazlíčkům, kteří tráví většinu času s Vámi doma, kde si nemají jak přírodně drápy obrousit. Kvalitní kleště na drápky zajistí rychlé a bezbolestné zkrácení ostrých dlouhých drápů, které nás páníčky při hře někdy dokážou omylem nepříjemně škrábnout.
Po dokončení všech kosmetických úprav je vhodné mazlíčka vyčesat do krásy. Na to je nejlepší kartáč nebo hřeben k finální úpravě srsti, tzv. finišák. Krásně srst rozčeše a náš chlupáč je pak nádherně nadýchaný a srst je na pohled i na dotek hladší. Pro jemnější srst postačí obyčejný kovový hřeben k dokončení úprav srsti.