.
Informační oznámení: Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

Zakládáme akvárium - 1.část

Zakládáme akvárium

Část první – výběr

 

Uvažujete nad založením akvária? Tak právě pro Vás je tu tento seriál, kde si postupně řekneme, co vše je potřeba zvážit, vymyslet a rozhodnout

Chcete akvárium, a to je především o rybičkách, či v případě holandských akvárií, o rostlinách. Nevybírejte si akvárium a jeho velikost dříve, než zvážíte, co v něm má být. Pokud totiž založíte akvárium o 20 litrech a až poté začnete řešit ryby, zjistíte například, že se Vám líbí skaláry. Rozhodnete se je tedy pořídit a ejhle. Pokud jste zodpovědný chovatel a chcete, aby se u Vás měly ryby dobře, přečtěte si jejich potřeby a hned zjistíte, že objem 20 litrů je pro takovéto ryby absolutně nevhodný. Proč jste toto nevěděli dřív, než jste utratili peníze za akvárium, kde teď stejně nemůžete mít své vybrané ryby? U rostlin je to to samé, pokud chcete mít v akvárium například dominantní rostlinu rodu Echinodorus ,zjistíte, že většina z nich dokáže narůst velkých rozměrů a tudíž jsem zase u objemu akvária.

Kroky pro pořízení akvária

Za prvé-> zamyslete se nad tím, co v akváriu bude a podle toho zvolte vhodný objem. Ideálně ,když si vyberete jeden druh ryby, případně rostliny, a pak vymyslíte zbytek osádky podle potřeb a případně snášenlivosti „hlavní“ ryby a dle toho pak zvolíte vhodný obsah akvária. Obsah spočítáte tak, že spočtete délku všech ryb v dospělosti v cm. Počítá se pak 1cm = 1 litr.

Za druhé-> Vhodné místo. Již máte objem akvária a tím tedy i jeho velikost. Ale kam s ním? Místo, kde by akvárium mělo být je ideálně méně frekventované, tedy nechodí se kolem něj neustále. Tento pohyb může některé druhy ryb neustále plašit a stresovat. Například terčovci jsou jeden z druhů, který vyžaduje více klidu. Také by to nemělo být místo, kde je nadměrný hluk. Například vedle reproduktoru Vašeho hudebního systému, který rádi osolíte. A v neposlední řadě volíme takové místo, na které nesvítí slunce (max. v brzkých ranních hodinách). Slunce dokáže akvárium v létě dost nepříjemně vytopit a budete pak řešit, jak vodu zchladit, ať Vám neumřou ryby. Navíc, nadměrný slunečný svit podporuje bujení řasy, která velice rychle dokáže zarůst Vaše akvárium.

Za třetí-> Co pod akvárium. Úplně nejlepší varianta je koupit akvárium včetně stolku pod něj. Nicméně, kolikrát je tato varianta zbytečně předražena, nekvalitní a nebo se Vám úplně designově nelíbí a nehodí ke zbytku nábytku. Pokud chcete ušetřit, můžete použít něco z toho, co již máte doma. Nicméně zde pozor. Mějte na paměti, že případný stolek pod akvárium musí udržet velkou váhu. 1 litr = 1 kg cca + štěrk + případné vybavení. Takové akvárium o 50ti litrech může klidně vážit okolo 70kg. Proto, buďto si vypočítejte přibližnou váhu akvária a skřínku dopředu otestujte nebo si ji potřebně vyztužte. Toto je téma pro ty zručnější, případně pro stolaře z blízkého okolí. Dále myslete na to, že se skřínka může namočit při údržbě atd. měla by být tedy chráněna nějakým lakem proti vodě. No a v neposlední řadě musí akvárium na skříňce stát celou svou plochou. Případné nerovnosti určitě srovná podložka pod akvárium tomu určená, kterou zajisté použijte.

 

Pokračování příště …. :)