.
Informační oznámení: Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

Artémie jako nejhodnotnější krmivo

Jelikož zastupujeme předního výrobce krmiv pro sladkovodní i mořské živočichy a Artémie solná je jeden z našich TOP produktů máme je v mnoha různých variantách.

Máme varianty označovány jako 260.000NPG což znamená, že v této variantě najdete 260.000 Nauplií(čerstvě vylíhnutá artémie) na gram. Tedy čím větší číslo, tím více bude vylíhlé artémie a tím je také jemnější.

Máme varianty od 180.000NPG až po 270.000NPG a sklad držíme podle současného stavu natěžené artémie z velkého solného jezera v Utahu (USA), odkud naše artémie pochází.

Jedna s poměrně nových námi prodávaných variant je MICRO. Tato artémie pochází z Afriky. Jak již název napovídá, jedná se o artémii, která je opravdu ta nejdrobnější. Udává se 300.000NPG a více. S touto artémií pak lze odkrmit i ten nejchoulostivější potěr.

Co je to tedy ta artémie?

Artémie solná (Artemia salina) je drobný korýš, který se vyskytuje v slaných jezerech, nikoliv v mořích. Svou nutriční (výživovou hodnotou) se řadí mezi TOP krmení, které můžete svým rybám nabídnout pro jejich vitální a dlouhý život. Navíc jim neskutečně chutná.

Jak se artémie prodává?

Artémie se prodává převážně ve formě nevylíhnutých vajíček, které si pak chovatel vylíhne a z čerstvě nalíhnutými naupliniemi pak krmí své ryby. Postup líhnutí si popíšeme níže, není to nic složitého.

Prodává se také jako odskořápkovaná. To je skořápek zbavená, nevylíhnutá artémie. Kombinuje nutriční výhody čerstvě vylíhnutých artemií s jednoduchostí užívání suchého krmiva. Více o tomto způsobu krmení se dozvíte zde. https://www.habeo.cz/blog/odskorapkovana-artemie-co-to-je-a-jak-s-ni-nalozit/

Další formou, kterou Vám nabídne pouze firma Ocean Nutrition je takzvaná Instantní artémie. Inovativní produkt Instant Baby Brine Shrimp se skládá výhradně ze sterilních nově zrozených nauplií ve vodním roztoku. Nauplie mají velmi dobrou plovatelnost, jako při práci s živým produktem. Nutriční hodnota zůstává zachována, proto je to nejjednodušší způsob jak kvalitně odkrmit mladé rybky.

Poslední je forma mražená, kde už jsou ale mraženy dospělé artémie. Touto artemií lze pak krmit pouze větší nebo dospělé ryby.

A jak tedy artémii líhnout?

Budeme potřebovat:

 1. Vzduchovací kamínek viz odkaz
 2. Vzduchovací hadičku viz odkaz
 3. Vzduchovací motorek viz odkaz
 4. Sůl – ideálně bez jódu
 5. Vajíčka artémií 454g. a nebo malé balení
 6. Vhodnou nádobu – objem by měl být alespoň 1 litr – využíval jsem například klasickou sklenici na okurky, objem 3l

 

Postup:

 1. Do sklenice napustíme vodu, jejíž teplota by měla být v rozmezí 25-29 °C (pro zajímavost, čím je teplota nižší, tím delší je doba líhnutí)
 2. Zavedeme vzduchování tak velké, aby voda v nádobě cirkulovala
 3. Přidáme sůl – osobně jsem na 3l sklenici používal cca 1 polévkovou lžíci soli (vrchovatou)
 4. Přidáme artémie – množství se různí, pokud máte ovšem kvalitní artémii jako je ta od Ocean Nutrition postačí Vám bohatě, zarovnaná čajová lžička
 5. Je vhodné horní část nádoby osvětlit, protože artémie jde za světlem, nicméně já používal pouze osvětlení v místnosti a stačilo to.

 

Takto připravenou artémii necháme líhnout. Doba líhnutí se různí podle kvality. Artemie Ocean Nutrition je vylíhnutá do 24 hodin, kdy je možné zkrmovat 1 vývojové stádium a bude vylíhnutých cca 90% vajíček.

Takto poznáte odkud artémii vlastně máte. Ta z USA se líhne do 24 hodin, kdežto Čínská či Ruská až za 24 nebo dokonce 36 hodin, pokud se vůbec vylíhne.

Jak zkrmit?

Pokud máme nalíhnuto, musíme teď artémii dostat do akvária. Vypneme tedy vzduchování a počkáme, dokud se prázdné skořápky neusadí na hladině a vylíhnutá artémie zase na dně. Můžeme použít bodové světlo někde na dno, kde se pak artémie bude shromažďovat, protože jak jsem již psal výše, artémie jde za světlem.

Nyní máme dvě možnosti. Buď si nachystáme jemnou tkaninu, například kapesník a nějakou nádobku, přes kterou například gumičkou kapesník připevníme. Následně vezmeme dostatečně dlouhou vzduchovací hadičku, kterou jedním koncem ponoříme na dno k vylíhnuté artémii a z druhého konce nasajeme tak aby vznikl podtlak, kterým bude pak téct voda a nasávat i artémie. Pak necháme vodu téct skrze tkaninu, kde se nám zachytne samotná artémie. Následně takto nachytanou artémii zkrmíme.

Anebo máme druhou možnost, kdy ale do akvária dáme trochu slané vody. Koupíme v lékárně injekční stříkačku na jejíž konec místo jehly nasadíme vzduchovací hadičku, kterou ponoříme k artémii a nasajeme je do stříkačky. Takto chycené artémie pak zkrmíme.

Jak skladovat vajíčka?

Balení musí být stále pečlivě uzavřeno. Doporučujeme vám uložit tento výrobek na chladném a suchém místě s teplotou nižší než 6 °C, aby byly zaručeny optimální podmínky skladování. Teploty vyšší než 6 °C mohou mít vliv na výsledky líhnutí.

Tipy

Nakupujte pouze kvalitní artémii. Ta Vám zaručí, že se Vám vylíhne a nebudete pouze vyhazovat peníze. Je běžnou praxi u různých výrobců a prodejců, že použijí nekvalitní vajíčka či nedodrží proces skladování ani při přepravě či prodeji. Tuto nekvalitní artémi pak prodávají za nízké ceny, ale pokud člověk umí počítat zjistit, že je daleko výhodnější investovat do kvality než do kvantity. Podat totiž plůdku krmení v pravý čas je pro něj životně důležité a akvarista takto předejde jeho ztrátě.

Další problém, který Vás může zaskočit je velikost nalíhnuté artémie. Běžně se také stává, že artémie je příliš velká pro rybí plůdek a ten jej nedokáže pozřít. Předejdete tomu opět jednoduše. Naše artémie je rozlišena podle počtu nauplinií na gram což také určuje její velikost. Tedy čím větší číslo, tím je drobnější a tedy dá se takto vybrat velikost právě pro určitý potěr.

Nenechejte se proto zlákat nižší cenou, protože zrovna u tohoto produktu se to dvakrát nevyplácí. Ve výsledku, pokud pominu výše zmíněné příklady, na nalíhnutí určitého množství z nekvalitní artémie budete potřebovat dvě, ne-li tři čajové lžíce vajíček. Oproti tomu artemie Ocean Nutrition na stejné množství nalíhnuté artémie stačí pouze jedna čajová lžička. Tomu kdo umí počítat je to už nyní jasné. Na velkém použité množství se pak ta „levnější“ dost prodraží.

Dejte tedy na kvalitu a profesionální produkt!

V nabídce máme několik velikostí a pro drobné chovatele také artémii rozvažujeme, tedy uspokojíme potřeby každého chovatele.